#RBI
  *news
  *plebiscyt EchaMiasta
  *sponsorzy
  *patronat
  *press room
 #Galeria
 #Po co to wszystko
 #Video
 #Historia
  *nasze gwiazdy
  *laureaci
  *RBI 2001
  *RBI 2002
  *RBI 2003
  *RBI 2004
  *RBI 2005
  *RBI 2006
  *prasa
  *opinie
 #Forum
 #Organizator
 #Polecamy

  jesteś w dziale RBI 2001

Historia pierwszej edycji - rok 2001

POMYSŁ

W listopadzie 2000 r. Adam Łukaszczyk oraz Paweł Zielonka, członkowie Klubu Lidera Młodzieżowego "SMOK", postanowili zorganizować rockotekę szkolną pod hasłem walki z narkotykami. Na imprezie wystąpić miały dwa zaprzyjaźnione zespoły rockowe. Jednak szybko plany te rozrosły się, ponieważ szkoła, do której chodzą nie zezwoliła na przeprowadzenie takiego koncertu, na jej terenie. Został stworzony projekt obejmujący przesłuchania, happening, mini-musical rockowy, konkurs amatorskich zespołów rockowych oraz występ gwiazdy. Impreza przyjęła nazwę Festiwal Amatorskich Kapel Rockowych "Rock bez Igły".

W POSZUKIANIU FUNDUSZY

W lutym 2001 r. Adam i Paweł przygotowali bardzo dokładny wniosek o dofinansowanie, który później złożyli do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rudzie Śląskiej. Poprzez swoją innowacyjną formę oraz dzięki szczegółowemu zaprezentowaniu celów Festiwalu został on wyłoniony spośród 200 różnych wniosków i w całości sfinansowany.

ZEZWOLENIA

Po zgromadzeniu potrzebnych pieniędzy należało zdobyć pozwolenia potrzebne do zorganizowania imprezy masowej, takiej jak ta. Rozpoczęło się bieganie po urzędach. Wymagane były zgody Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Straży Miejskiej oraz Prezydenta Miasta Ruda Śląska. W przypadku Festiwalu "Rock bez Igły" były to tylko formalności, które nie sprawiły dużych problemów, jedynie buty można było zdeptać.

FAZA PRZYGOTOAŃ

Dwa miesiące ciężkiej pracy. Trzeba było wynająć gwiazdę Festiwalu, scenę, oświetlenie, nagłośnienie, ochronę. Rozreklamować przesłuchania i Festiwal, przygotować happening, przedstawienie i dekoracje. W całość zaangażowanych było prawie 40 osób. Data i miejsce ustalone zostało na 1 czerwca 2001r., w ogrodzie Miejskiego Ośrodka Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. Jako gwiazda miał wystąpić zespół "Armia".

EFEKT KOŃCOWY

Przesłuchania odbyły się 25 maja 2001r. i trwały sześć godzin. Zgłosiło się 11 amatorskich zespołów grających przeważnie rock i metal. Jury, w skład, którego wszedł wicedyrektor Rawy Blues Festival Henryk Brumer, wyłoniło 4 najlepsze kapele, które wystąpiły na Festiwalu.

W dzień koncertu była fatalna pogoda, od rana padał ulewny deszcz. Całość zaczęła się o godz. 16:00 happeningiem, który przeszedł spod Urzędu Miasta na teren koncertu. W trakcie członkowie Klubu Lidera Młodzieżowego "SMOK" rozdawali ulotki, nieśli transparenty i skandowali hasła o treściach antynarkotykowych. Gdy happening dotarł na miejsce rozpoczął się mini-musical zatytułowany "Droga do nikąd" opowiadający o konflikcie moralnym pewnej narkomanki. Muzyka największych rockowych gwiazd, skomplikowane układy choreograficzne oraz agresywna gra świateł stworzyły niesamowite przedstawienie. Rozpoczął się koncert.

Pół godziny przed występem gwiazdy okazało się, że zespół "Armia" miał wypadek samochodowy. Na szczęście nic się nikomu nie stało, jedynie muzycy przyjechali z 30 minutowym opóźnieniem. Powstałą dziurę doskonale załatał suport - zespół KillJoy. Koncert zakończył się o godz. 22:30


Naszym dobrym partnerem jest Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku.

Lubimy Planetarium :)
© Hosting dla firm   

Warto zobaczyć: Fitness Ruda Śląska, Kamerowanie