#RBI
  *news
  *plebiscyt EchaMiasta
  *sponsorzy
  *patronat
  *press room
 #Galeria
 #Po co to wszystko
 #Video
 #Historia
  *nasze gwiazdy
  *laureaci
  *RBI 2001
  *RBI 2002
  *RBI 2003
  *RBI 2004
  *RBI 2005
  *RBI 2006
  *prasa
  *opinie
 #Forum
 #Organizator
 #Polecamy

  jesteś w dziale RBI 2003

Historia trzeciej edycji - rok 2003

Trzeci Festiwal Amatorskich Kapel Rockowych "Rock bez Igły" był dużym sprawdzianem dla organizatorów. Okazało się, że przez dwa poprzednie lata byli wspierani przez Miasto tylko z powodów politycznych oraz z chęci dążenia człowieka do władzy. Gdy w 2003 roku skończyły się kampanie wyborcze, okazało się, że na festiwal nie ma pieniędzy.

To spowodowało głęboką odmianę festiwalu. Przemieścił się on z dużej imprezy plenerowej do klubowego nastrojowego koncertu. W zgromadzeniu potrzebnych środków i sprzętu przyszli z pomocą: Stowarzyszenie Animatorów Profilaktyki "Razem dla Trzeźwości", Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz jej kluby muzyczne - Country oraz Matecznik z Rudy Śląskiej.

I tak 10 października 2003 roku odbyły się eliminacje. Finałowa szóstka wyłoniona została poprzez przesłuchania nadesłanych przez zespoły płyt "demo". Do konkursu zgłosiło się 39 kapel z całej Polski. Zróżnicowanie gatunków muzycznych było bardzo duże... jednak wszystkie można było w jakimś stopniu nazwać rockiem. Jury po przesłuchaniu wszystkich zespołów i po gorącej dyskusji postanowiło przyjrzeć się jeszcze raz paru wybranym zespołom, tym samym upewnili się w swoim wyborze i ostatecznie podali wynik. Do finału zakwalifikowały się zespoły: Kontrast (Słupsk), S.O.S! (Rybnik), Different World (Rybnik), P.A.L.T.A. (Częstochowa), Freak Of Nature (Wałbrzych), Transmission (Strzyżów).

W dzień festiwalu - 18 października, jakby na przekór pogoda była doskonała, przypomnijmy że po dwóch ulewnych plenerowych edycjach z lat ubiegłych, trzecia była pod zadaszeniem :). Największym zmartwieniem tego dnia była niepewność czy wszystkim zespołom uda się dojechać na czas, niektórzy mieli do przejechania ponad 500 kilometrów. Udało się, chociaż nie wszyscy wystąpili w pełnych składach. Pozamuzyczne obowiązki zatrzymały dwójkę muzyków częstochowskiego P.A.L.T.A. Bez klawiszowca i drugiego gitarzysty zespół nie mógł zaprezentować pełni swoich możliwości. Szkoda, bo demówka, którą przysłali na eliminacje jest naprawdę niezła. P.A.L.T.A. mieli też pecha, że zagrali jako pierwsi. Bykowiński klub "Country" dopiero się zapełniał, publiczność jeszcze się nie rozkręciła i początkowo reagowała z dużą rezerwą na popisy muzyków.

Ale im dalej, tym lepiej. Przy następnym w kolejności Kontraście pod sceną był już spory "młyn". Warto zwrócić uwagę na ten kwartet: dobra wokalistka, świetne brzmienie, tkwiące korzeniami w brytyjskim punk rocku kompozycje. Spory entuzjazm towarzyszył występowi Transmission. Mroczne utwory (kłania się Sisters of Mercy) tak spodobały się publiczności, że ta zaczęła domagać się bisów. Na co niestety, nie było czasu. Konkurs to konkurs i każda grupa miała ograniczony czas. Kolejny - Freak of Nature przyjechali jako ostatni, ale tym razem nie sprawdziło się powiedzenie, że "ostatni będą pierwszymi". Profesjonalne granie, ale czegoś w ich krótkim występie brakowało.

Zespół Different World dość długo montował się na scenie, ale też muzyka, którą grają wymaga odpowiedniego brzmienia. Długie, pełne rozmach i teatralnego patosu kompozycje. Partie wokalne rozpisane na trzy głosy zrobiły piorunujące wrażenie na jury. Narada jurorów (Henryk "Hans" Brumer, Wojtek Bujoczek, Robert Dłucik, Mateusz Dyszkiewicz, Konrad Sikora) była wyjątkowo krótka: "Inny Świat" okazał się najlepszy tego wieczoru.

Mile wspominana przez zespoły i ekipę techniczną była festiwalowa grochówka, której przygotowanie stało się najbardziej zajmującą częścią całego festiwalu :)

Część materiału zapożyczona z artykułu "Different World najlepszy", który ukazał się w Wiadomościach Rudzkich w październiku 2003 roku.Naszym dobrym partnerem jest Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku.

Lubimy Planetarium :)
© Hosting dla firm   

Warto zobaczyć: Fitness Ruda Śląska, Kamerowanie