#RBI
  *news
  *plebiscyt EchaMiasta
  *sponsorzy
  *patronat
  *press room
 #Galeria
 #Po co to wszystko
 #Video
 #Historia
  *nasze gwiazdy
  *laureaci
  *RBI 2001
  *RBI 2002
  *RBI 2003
  *RBI 2004
  *RBI 2005
  *RBI 2006
  *prasa
  *opinie
 #Forum
 #Organizator
 #Polecamy

  jesteś w dziale RBI 2005

Historia piątej edycji - rok 2005

Przesłuchania

2 września 2005 roku ODK „Jowisz” wypełnił się głośnym undergroundowym rockiem. Walcząc o udział w finałowym koncercie na Polach Marsowych WPKiW, we wczesnojesiennym przesłuchaniu klubowym, popisywało się pięć zespołów: Blend (Jastrzębi Zdrój), Fire Project (Żory), Piff Parrre (Ruda Śląska), Heartsgarage (Bytom) oraz Twotones (Oświęcim). Jury (Henryk „Hans” Brumer, Wojtek Bujoczek, Robert Dłucik) miało niebywale twardy orzech do zgryzienia. Po burzliwej naradzie zwycięzcą I etapu został Twotones. Dodatkowo jury postanowiło wyróżnić Fire Project oraz Piff Parre, którzy również dostali „przepustkę” na chorzowską scenę.

Koncert Jubileuszowy

Sobotnie Pola Marsowe (24 września 2005 roku), wczesny pogodny ranek, wiele bieganiny i pośpiechu by zapiąć ostatni „guzik” jubileuszowego V Festiwalu „Rock bez Igły”. Wybiła 16 i rockowe granie rozpoczęło się. Na scenie jako pierwszy pojawił się Born Dead. Ta młoda, ale dobrze zapowiadająca się kapela, doczekała się już całkiem sporej rzeszy fanów, którzy śledząc poczynania zespołu, i tym razem nie zawiedli, zjawiając się licznie w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Następnie uszy dobrze rozgrzanej publiczności cieszyły dźwięki ciekawego Vitamins. Zaraz potem, nie dając chwili wytchnienia, ogniście i dynamicznie zaprezentowali swoją muzyczną twórczość członkowie żorskiego Fire Project. Ciężkie, mocne rockowe garnie subtelnie urozmaicili domieszką reggae muzycy Piff Parre z Rudy Śląskiej.

Okryte mrokiem, zapełnione kilkutysięczną publicznością Pola Marsowe były następnie miejscem koncertu wszystkich zwycięskich kapel w pięcioletniej historii festiwalu. Kolejno zagrali: Sepsis prezentujące bardzo „aksamitne” wokale :), widowiskowe K2, metaliczne :)) Different World, ołowiane :))) Mateo Colon z panującym nad publicznością wokalistą, który rozpościerał ramiona niczym wielki ptak, a także zwycięzca wrześniowych przesłuchań - Twotones. Kropkę nad i postawiła punkowa legendarna formacja Karcer, dobrze znana jeszcze z czasów Jarocina.

Jak co roku, nie pozbawiony swoich profilaktycznych treści festiwal, pokazał, że rock może być naprawdę wolny od wszelakich używek. Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt informacyjny, w którym służył swoją wiedzą w zakresie uzależnień specjalista. Równie znakomicie została odebrana przez publiczność przeprowadzona akcja rozdawania tematycznych ulotek oraz wlepek przez wolontariuszy.

Festiwal „Rock bez Igły” pomimo wielu trudności rozwija się z roku na rok. Piąta edycja była dużym wydarzeniem i tym samym wielkim wyzwaniem dla organizatorów. Wspierali nas medialnie: Dziennik Zachodni, Antyradio 106.4 fm, portal internetowy o2.pl, rock.megastacja.net, zaś patronat honorowy objęli: Prezydent Miasta Chorzowa oraz Marszałek Województwa Śląskiego.

Z tego miejsca ponownie chcielibyśmy bardzo podziękować wolontariuszom, którzy swoją pracą i wsparciem przysłużyli się do powstania każdej z edycji Festiwalu. Jednocześnie trzeba podkreślić, że ich udział w piątej edycji był wyjątkowy. Po raz pierwszy osoby chętne do działania mogły zgłaszać się przez naszą stronę internetową. Na dzielnych ochotników czekało wiele ważnych zadań, dzięki którym mogli zobaczyć jak to się robi od środka, brali udział w promocji Festiwalu, opiekowali się naszymi zespołami, robili zdjęcia, a wśród publiczności rozdawali ulotki, rozmawiali z ludzmi i oblepiali ich naszymi anty-drugowymi wlepkami.

Mamy nadzieję, że i w przyszłych latach spotkamy się z równie ciepłym odzewem, chętnych do działania, młodych ludzi.

Dzięki za wspólne dni, w których upajamy się muzyką...Naszym dobrym partnerem jest Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku.

Lubimy Planetarium :)
© Hosting dla firm   

Warto zobaczyć: Fitness Ruda Śląska, Kamerowanie