#RBI
  *news
  *plebiscyt EchaMiasta
  *sponsorzy
  *patronat
  *press room
 #Galeria
 #Po co to wszystko
 #Video
 #Historia
  *nasze gwiazdy
  *laureaci
  *RBI 2001
  *RBI 2002
  *RBI 2003
  *RBI 2004
  *RBI 2005
  *RBI 2006
  *prasa
  *opinie
 #Forum
 #Organizator
 #Polecamy

  Karcer

KARCER

KARCER powstał jesieni± 1982 roku, w Słupsku i pierwsz± próbę zagrał w Wojewódzkim Domu Kultury, jako że Słupsk wtedy i do całkiem niedawna wojewódzkim grodem było. W składzie znaleĽli się: Krzysztof Żeromski, Piotrek Dudziński, Jarek Jodłowski. Na scenie zaprezentował się po raz pierwszy 8.01.83 z dwoma kawałkami na Eliminacjach do VII ogólnopolskiego Młodzieżowego Przegl±du Piosenki.

Potem KARCER włóczył się po lokalnych w okręgu miejscach, to zagrzewaj±c usteck± młodzież w zimowe ferie'83 w Domu Rybaka, wreszcie graj±c swój pierwszy koncert w Miastku z WC. W kwietniu tego roku zmienił się skład.

Krzysztof Ż. po różnych eksperymentach nowo-falowych, czy jak tam by je zwać (...) w 1984 powołał KARCER, który miał wstrz±sn±ć Jarocinem w 1985. W owej czwórce znaleĽli się więc: Krzysztof Ferment Żeromski (gitara, ¶piew, teksty, muzyka), Dariusz Czarny Lewandowski (¶piew i front man), Dariusz Koń Elwert (bas i krzyki w chórkach), Wojciech Soboń (perkusja i wódka z gwintu).

Swobod± obyczajów KARCER zadziwił nie tylko maszynistę lokalnej kolejki w±skotorowej, mieszkańców i kaznodzieję Witaszyc (Jarocińska noclegownia dla kapel), ale cał± publikę Jarocina 85 i naczelnych punk rockowych ideologów ówczesnej Polski Ludowej. Mowa tu oczywi¶cie o Pikniku Waltera. W nagrodę za to, bo za co by innego, KARCER wyst±pił w finałowym koncercie już na tzw. "dużej scenie". Jeszcze tego samego roku posypały się inne wyjazdy poza słupskie grodzisko: RĂ?BREGE, koncerty w Szczecinie, Łodzi , Poznaniu, Toruniu, etc. Rok póĽniej KARCER znowu zagrał w Jarocinie, tym razem ubrany kompletnie, znalazł się w¶ród ZŁOTEJ DZIESI¡TKI, ale tradycyjnie nie nagrodzono go niczym, przeciwnie puszczono plotę, jakoby znalazł się tam nie fair (parówa, która to napisała w jakiej¶ ogólnopolskiej komunistycznej gazecinie została publicznie zbluzgana w czasie RĂ?BEGE jeszcze tego samego lata.) Takie czasy były. Tego samego roku Klub Płytowy Razem przysięgał, że wyda KARCER na czarnej płycie. Skłamał.

Od 1987 KARCER zacz±ł występować w trójkę, bez Czarnego, który wyjechał do innego miasta po nauki, i po inne. Potem za perkusj± zasiadł Paweł Kurczak Wirkus, który również po jakim¶ czasie opu¶cił zespół, bo odnalazł swoich niemieckich przodków, i wykorzystał to. Hej! Potem karcerowym basist± został już Ada¶ Lao, który i wcze¶niej basował w eksperymentach KARCERu.

W 1990 skład zespołu miał się jak nastepuje: Krzysiek Ż. -gitara, ¶piew, etc. Ada¶ Lao - bas, Tomasz Fangrat - perkusja, Przemek Brosz - gitara, ¶piew. Tak zagrali na RĂ?BREGE i wydali w tym samym roku ta¶mę 'Turning To Dust'.

W 1991 w gdyńskim Modern Sound z Adamem Toczko zrealizowali swoj± pierwsz± płytę wydan± przez Arston. Materiał miał się, jak się miał, kasy było niewiele (pożyczki...), a ¶pieszyć się należało, bo nazajutrz po zgraniu materiału KARCER pojechał na swój zagraniczny wojaż do Szwajcarii, zorganizowany przez warszawsk± KASZANĂ© a wspólnie z APTEK¡ (do tej pory jedyn± zagraniczn± eskapad± kapeli było granie we wschodnim Berlinie, w jakim¶ ko¶cielnym, ogródku; ale jaja!).

Potem już nie wiele czasu minęło, kiedy KARCER umilkł, bo pizdneło, szarpnęło i rozwiało zespół po Europie. I dobrze.

Po trzech latach pogrywania po londyńskich studiach ("heloł" dla Panic Studio na North Acton - chociaż i tak tego nigdy nie przeczytaja...), powstał materiał na płytę "Wschód jest pełen słońca", wydan± na ta¶mie i cedziaku przez Dzidka i jego Rock'N'Rollera.

Choć wydarzenie to odbiło się bez większego echa na kulturalnej mapie ¶wiata, to w Polsce płyta spotkała się z dobrym przyjęciem, czego dowodem była reedycja płyty w 2002. Przyzwoita rejestracja flagowych utworów przebudziła dawnych fanatyków, których zawsze KARCER wita na koncertach szczególnie. Przynajmniej tych, którzy przeżyli, a przynajmniej s± mobilni. Wkrótce zza perkusji wysun±ł się Heniek Kubała, a na jego miejscu usiadł Daniel Łukasik, Czasza, a lokalnie przez kolesi zwany Kosm±. W 2002, w maju KARCER skończył nagrywać materiał na ostatni± jak dot±d płytę "NIC NIKOMU O NICZYM". 16 wariackich pie¶ni, w w¶ród nich ciepła "Kołysanka". Album wydany przez Jimmy Jazz Records.

KARCER gra koncerty. Trio b±ka pod nosem o kolejnej płycie i dumne jest ze ¶redniej wiekowej zespołu (zaniżonej przez Kosmę!), która na dzi¶ to 35 lat. Obecny skład zespołu to Krzysztof Żeromski -git.,voc., Adam Lao- bas, Daniel Łukasik "Czasza" - perkusja.

Materiały pochodz± ze strony: www.republika.pl/karcer1999/


Naszym dobrym partnerem jest Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku.

Lubimy Planetarium :)
© Hosting dla firm   

Warto zobaczyć: Fitness Ruda ¦l±ska, Kamerowanie